پامپئو: نگرانی خود را به هند از بابت خرید اس – ۴۰۰ اعلام کرده‌ایم

وزیر امور خارجه آمریکا در جریان سفر به دهلی نو گفت، مقام‌های آمریکایی به همتایان هندی خود از بابت تصمیم این کشور برای خرید سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ اظهار نگرانی کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه با نشریه هندی “ایندیا تودی” گفت: ما نگرانی خودمان را درباره خرید این سیستم تسلیحاتی از جانب هند و اینکه چطور گاهی اوقات آمریکا در شراکت با برخی دوستانش در صورت به کارگیری این سیستم تسلیحاتی از جانب آن‌ها به دشواری بر خواهد خورد، ابراز کرده‌ایم.

او از گفتن اینکه آیا آمریکا، هند را در قبال قانون مربوط به اعمال تحریم‌ در صورت خرید تسلیحات از روسیه موسوم به قانون “کاتسا” با معافیت ویژه روبرو خواهد کرد، خودداری کرد. این قانون کشورهایی که با نهادهای تحریم شده روسیه به تعامل و تجارت بپردازند و به ویژه این تعامل را در حوزه نظامی داشته باشند تحریم می‌کند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، وزیر امور خارجه آمریکا تأکید کرد: من نمی‌خواهم زودتر از زمانی که ما تصمیم‌هایمان را در این ارتباط بگیریم حرفی بزنم.

او وعده داد: “آمریکا همچون یک شریک پاسخ دهد”.

اوایل اکتبر مسکو و دهلی نو قراردادی را برای انتقال سامانه اس-۴۰۰ روسیه به هند به ارزش پنج میلیارد دلار منعقد کردند. این معامله در زمان سفر دو روزه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به هند برقرار شد.

منبع : بیتوته

Posted in دسته‌بندی نشده